FilmHub

Utolsó kommentek:

Androsz · http://wikipedia.blog.hu/ 2021.12.28. 20:16:13

Na, most néztem meg az 1967-es Oscart, de Funès főszereplésével. Hát, rekedtre nevettem magam rajta. Eddig csak a Stallone-féle változatot ismertem, az is nagyon tetszik, filmként tulajdonképpen egy picit talán még jobb is, mint a francia változat. De azt a komédiázást, amit a Mester az előbb bemutatott, nem lehet felülmúlni. Biztos sokan vannak, akik nem rajongói vagy nem értői ennek a mókázásnak, de én nagyon vevő vagyok rá, remekül mulattam, az ég áldja az öreg emlékét, pótolhatatlan volt.

Bejegyzés: 5 kedvenc Louis de Funès filmem

Androsz · http://wikipedia.blog.hu/ 2021.12.22. 22:44:26

@Köny: Én híve vagyok a szinkronizált filmeknek, de a csendőr-filmeknek bizony még őrizgetem feliratos VHS kópiáit. Engem nem nyertek meg a szinkronban használt, sok vitát gerjesztő magyar nevek, és egyébként is, ezt a francia beszédet még akkor is élvezni lehet, ha nem értünk sokat belőle, zamata van.

Bejegyzés: 5 kedvenc Louis de Funès filmem

Androsz · http://wikipedia.blog.hu/ 2021.12.22. 14:10:00

@Mr. Walter: Az Alapítvány így kezdődik: "His name was Gaal Dornick..." Puff neki, máris kiderült róla, hogy férfi. A sorozatban természetesen néger nő lett belőle. Miért? Mert mostanában ez megy, a gyáva, gerinctelen amerikai stúdiók törleszkednek a mostanában felbukkant új "hatalomhoz", ott van sokat emlegetett, friss példaként a Dűne is. A magyar fordításban a nemek nincsenek ennyire hangsúlyozva, ezért nekünk még be lehetne magyarázni a dolgot, de az amerikaiaknak már nem, és mégis megteszik ezt az idegesítő, rettenetesen bosszantó húzást. Valójában Salvor Hardin is férfi, Eto Demerzel is. Raych egy kackiás bajuszú latin típusú fiatalember, itt mi lett belőle? Néger. Mi más.

Ha látok egy akármilyen filmet, és négerek vagy más színes bőrűek játszanak benne, nem merül fel bennem kérdés, nem zavar. Nem alapvetően rasszista vagyok, hanem píszíallergiás, ami a folyamatos terhelés hatására egyre súlyosbodik. Az Alapítvány-pentalógiát (a két előzménykötet nálam nem játszik) jól ismerem, szeretem, és elvárom, hogy ha már aljas ürügyül használják fel egy akármilyen légből kapott történet megfilmesítéséhez, akkor legalább a fix pontokat tartsák szigorú tiszteletben. A művészi szabadság menjen a francba, Asimovnak is megvannak a jogai, holtában is, és igazán nem csak egy kis pimf írócska volt, akinek a művét akadálytalanul szét lehet cincálni, hanem mindmáig a sci-fi egyik legismertebb, oszlopos alakja, hatvan-hetven év távlatából is kikezdhetetlen és megkerülhetetlen regényeivel. Asimov lánya ott van executive producerként, de ő nem lépett közbe, nem ismerjük a dolog részleteit, ezért minden elképzelhető magyarázatként.

Miért lett Dornick egy fiatal lány? Mert kellett a történetbe a ki...tt szerelmi szál és a szexjelenetek Raychcsel, egy előzményregényből ideráncigált figurával. Asimov nem volt romantikus, ő nem szerelmi szálakkal akarta eladni a történeteit, de az örökségébe taposó filmírókat ez nem zavarta. Miért lett Demerzel nő? Talán mert kellett a kis császár mellé egy anyafigura. Miért lett Hardin néger nő? Na, ezt már aztán elképzelni sem tudom.

Miért kellett Seldont így kivégezni?? Én csak az első három epizódot néztem meg többé-kevésbé folytonosan és teljesen, a többiről már tudom, hogy nincs okom megnézni, ezért csak lehetségesnek érezhetem, hogy valamikor adnak ehhez a lépéshez valami magyarázatot, de Seldon a regényben tolószékbe kényszerült, beteg öregemberként szólt az ötvenéves évfordulón a felvétel nézőihez, ez is egy sarkalatos pont, amit csak egy mocskos lelkű, nemtörődöm filmíró merészelhet felülbírálni valami hatásvadász ötlete kellékeként. Rohadjon meg az összes ilyen alak, a lesifotósok és ügyvédek mellé őket küldeném a pokolba harmadikként.

Azt sem fogom már megtudni, hogy mit akartak ezzel a kriptás hülyeséggel kezdeni, de Asimov a regényfolyama legvégén alapvetésként, méghozzá minden addig elhangzottat megalapozó feltételként nevezte meg azt, hogy a Galaxisban az ember az egyetlen értelmes lény. Kiegészítve azzal, hogy a régen volt robotok az ember másai voltak és a Gaia-lakók is emberek, akiknek az erkölcseit a három törvény határozza meg. És most a filmírók kiagyalnak, teljesen fölöslegesen és értelmetlenül valami idegen intelligenciát? Minek? Miért akarnak mindig mindent mindennel szabadon összefirkálni? Miért engedhetik meg maguknak büntetlenül?

A háborgásom nem csillapodik, ezért nem is rongálom a kedvemet az egyébként szerintem kissé unalmasra sikerült első epizódok folytatásainak megtekintésével. Megnyugodhattam, megtudhattam, hogy nem érdekel. És igen, annak ellenére, hogy az Alapítvány sem egy mozgalmas, akciós regény, és így szeretem, a sorozatot egy kicsit untam, üres frázisokat pufogtattak benne, mindössze megágyazgatva leendő sztoriagyalmányoknak. Kiderült, hogy már a második epizódtól kezdve olyan időszakban és helyszíneken játszódik a történet, amelykről Asimov egy sort sem írt, ezután nekem nem tudnak eladni egy random történetet az Alapítvány nevével.

Ahogy néztem az epizódokat, érdekes, elgondolkodtató módon felmerült bennem a Lost régi, szégyenteljes emléke. Amelyben egyre beljebb mentek a történetszövevénybe, míg végül kiderült, hogy már a készítők is régóta nem tudják, merre fog vezetni a kiút. Remélem, hogy ezt a gyalázatot az Alapítvány nem ismétli meg, de nem fogok meggyőződni róla.

Annak, akinek a regényekről fogalma sincs, lehet a sorozat érdekes. Én is megpróbáltam így mérlegre tenni, én csak mérsékelten érdekesnek látom. Hát akkor ennyi volt, fátylat rá, eggyel kevesebb gond. A sorozat kevés pozitívumainak egyikeként kiemelhetjük, hogy legalább az epizódok hossza nem szabványos, nem kellett mindent belepréselni a manapság érvényes, röhejesen ostoba 40-42 perces tévéketrecbe. Akkor legalább ennyinek örülhetünk.

Bejegyzés: Alapítvány S01 vélemény, kritika

Köny 2021.12.21. 14:04:50

Az sem mellékes, hogy bizonyos filmjeit milyen szinkronverzióval nézzük. A Jákob rabbi szinkronját és poénjait is sikerült elrontani az újra szinkronizálás során...

Bejegyzés: 5 kedvenc Louis de Funès filmem

Androsz · http://wikipedia.blog.hu/ 2021.12.21. 13:43:59

@Mr. Walter: Az első film, amelyben már megjegyeztem őt, A csendőr nyugdíjban volt, gyerekkoromban egy balatoni üdülőben vetítették le, mindenki hempergett a nevetéstől. Aztán, jóval később, kölcsönzői kazettákon megnézhettem az összeset. Tényleg nehéz közülük választani. A legkedvesebb talán A csendőr és a csendőrlányok, a történet kalandos, a színészek lubickolnak a szerepekben, a lányok szépek, Funès – pardon, kegyelmes uram, de Funès – a búcsújátékában mint rosszcsont nagypapa mulat és mulattat. Olyan időtlen nagyság volt ő, mint Chaplin. Azokon a filmeken is mindig felnevetek, hiába évszázados korú, muzeális darabok, ugyanígy Funès is mindig megnevettet, zseniális bohóc volt. Még egy olyan groteszk karcolatot is mulatságosabbá tett, mint a Fennakadva a fán, például, vagy a Heves jeges kamarabohózatát, de a Káposztaleves szomorkás tanulságát is nagy mókává varázsolta, többször is megnéztem már, és még nem unom. Rengeteg filmje van, a zömük sosem lett magyarítva, franciául nem beszélek, egyébként sem lehet őket sehol fellelni, igazságtalanság, hogy ezektől elesünk. Persze, nem lehet megnézni sem a világ összes jó filmjét, csak néha elgondolkodom azon, hogy mennyi jobb sorsra érdemes film tűnt el a világ szeme elől nem sokkal a bemutatásuk után.

Bejegyzés: 5 kedvenc Louis de Funès filmem

Wildhunt 2021.12.21. 13:43:58

@Mr. Walter: az első. A csendőrmonológ miatt. Azt hallgasd meg franciául, még ha nem is érted, abból meglátszik milyen nagy színész is volt.

Bejegyzés: 5 kedvenc Louis de Funès filmem

para_noir 2021.12.21. 13:43:54

Nem akarom megbántani a szerzőt, de ez így ebben a formában közel olvashatatlan. Vagy nagyon sokat kéne fejlődni írás terén, vagy a szerző esetleg külföldi, aki nem beszéli/írja tökéletesen a magyart, ebben az esetben egész jól ír magyarul. Amennyiben az első esetről van szó, ajánlom, hogy a poszter olvasson rengeteg filmkritikát és szépirodalmat, így egyszerűen nem lehet írni, megbicsaklik a szemem olvasás közben.

Bejegyzés: 5 kedvenc Louis de Funès filmem

Kivlov 2021.12.21. 13:43:50

Egy kis kiruccanás elég jó :D

Bejegyzés: 5 kedvenc Louis de Funès filmem

Mr. Walter 2021.12.20. 21:04:00

@Androsz: Én idén április/május magasságában daráltam be a történeteket, így néztem szembe a sorozattal. Alapjáraton nagyon zavar, ha drasztikusan eltérnek az alapműtől. Az Alapítvány esetében is meglehetősen zavart ez... eleinte. A történetre nem térek ki, mert szerintem összességében a változtatások jól sültek el, kellemesen csalódtam. Igaz, jószerint az eredetiből csak az alapkoncepció maradt.
Azzal egyetértek, hogy a PC betalált és indokolatlanul lett Gaal és Salvor nő (nem beszélve Demerzelről, de a spoilerek miatt nem mennék bele az ő karakterébe :) ). Azonban azzal, hogy az előbbi két karakter sötétbőrű lett, nincsen problémám.

Bejegyzés: Alapítvány S01 vélemény, kritika

Mr. Walter 2021.12.20. 20:44:58

@Androsz: Talán az Egy kis kiruccanás azért kúszott az első helyig, mert az egyik legelső film volt, amit tőle láttam. Nem is nagyon értettem, hogy kik ezek a nácik és miért olyan gonoszak.
Fantomas filmek valóban felkerülhettek volna az említésekhez, az is zseniális. Ennek ellenére sose volt kedvencem.
Gondolkodtam, hogy a csendőrből kiválasszak egyet, amolyan plusz egyként. Ezt azért vetettem el, mert nehéz egyet kiválasztani. Legalábbis nekem. :)

Bejegyzés: 5 kedvenc Louis de Funès filmem

Androsz · http://wikipedia.blog.hu/ 2021.12.20. 20:37:12

Már megint ugyanaz az utálatos helyzet: ha látta valaki a sorozatot, soha eszébe sem jutna kezébe venni a könyveket, pedig azok egy tökéletesen más történetsort mutatnának meg neki, gyanúm szerint teljesen más szereplőkkel.

Látom, Salvor Hardinnal már megint csak teljesíteni akarták a négernő-kvótát, mellesleg Gaal Dornick is férfi volt. Miért nem mondja ki azt senki, hogy a négerek írjanak maguknak regényeket, ha szerepelni akarnak bennük? Senki sem fogja őket ebben visszatartani. A nők jogaiért igazán nem kell ennyit aggódni, az Alapítvány történeteiben a nők is megkapták a maguk hangsúlyos szerepeit (Bayta és Arkady Darell, valamint az antagonista szövetséges Bliss, főszereplők a kötetek felében) fölösleges mindenhová beszuszakolni egy menstruáló személyt, a világ dicsőségére.

Bejegyzés: Alapítvány S01 vélemény, kritika

makru 2021.12.20. 20:37:11

Juve felügyelő a Fantomas sorozatban

Bejegyzés: 5 kedvenc Louis de Funès filmem

Androsz · http://wikipedia.blog.hu/ 2021.12.20. 20:37:10

Az Egy kis kiruccanás első helyen, ez igazán meglepett. De hát van ezek szerint, aki ezt szereti tőle a legjobban. Nekem legalább egy csendőr-film azért felkerült volna a listámra, végül is mindegyik jó. Fantomas-filmek még említve sincsenek, megjegyzésként sem, ez kár, pedig azok is jók. A szokásos probléma, szubjektív kedvenclista, amit a többiek kritizálnak. :-)

Bejegyzés: 5 kedvenc Louis de Funès filmem

plokmi 2021.12.20. 20:37:08

Korának meghatározó színésze volt. Ez vitathatatlan.

Bejegyzés: 5 kedvenc Louis de Funès filmem

HK417 · http://dokkmunkas.blog.hu/ 2021.12.20. 20:37:07

Összegzés: olvasd át a dolgaidat legalább egyszer mielőtt közzéteszed. Mert remélem men ezen a szinten beszéled a nyelvet,....

Bejegyzés: 5 kedvenc Louis de Funès filmem

menkő 2021.12.20. 20:36:54

"szeretné feleségül venni a lánya kezét." Azt, persze.

Bejegyzés: 5 kedvenc Louis de Funès filmem
süti beállítások módosítása